Intel ve AMD endişeli! Qualcomm’un ilk bilgisayar işlemcisi, oyun testinde şov yaptı

Yarı iletken devi Qualcomm‘u daha çok mobil işlemci üreticisi olarak biliyoruz. Ancak şirket, 24 Ekim 2023’te Hawaii‘de gerçekleştirdiği etkinlikte ilk dizüstü bilgisayar işlemcisi Snapdragon X Elite‘i tanıttı ve böylelikle bu alana da giriş yaptı. Hatta Arm tabanlı bu işlemcinin Apple‘ın M serisi ile rekabet edeceği söylendi. Peki Snapdragon X Elite, oyun tarafında nasıl bir performans sergiliyor? Test edildi.

Qualcomm Snapdragon X Elite, oyun için nasıl bir performans sergiliyor?

Intel 13. nesil Core i7-1360P ve i7-1355U işlemcilerinden iki kat daha performanslı olduğu söylenen Qualcomm Snapdragon X Elite, TSMC‘nin 4 nanometre mimarisi ile üretiliyor. İşlemcinin standart saat hızı 3,8 GHz iken, bu hız çift çekirdek ile 4,3 GHz‘e çıkıyor. Yapay zeka bakımından da gelişmiş bir yonga seti olan Snapdragon X Elite, Qualcomm‘u en büyük işlemci üreticileri olan Apple, Intel ve AMD ile rekabete sokuyor. Peki bu rekabet, oyunu da kapsıyor mu?

İçerik üreticisi Devin Arthur, Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcisinden güç alan bir dizüstü bilgisayar ile Baldur’s Gate 3 oynadı. Arthur’un paylaştığı video ile oyunun 1080p çözünürlükte saniyede 30 kare (30 FPS) ile oynanabildiği görüldü. Bu değerin düşük olduğunu düşünebilirsiniz ancak önemli bir nokta var.

Bu önemli nokta, Baldur’s Gate 3‘ün Qualcomm Snapdragon X Elite için optimize edilmemiş olması. İşlemci, buna rağmen 30 FPS oynama imkanı tanıdığı için kullanıcılar tarafından övgü topladı. Dahası, Qualcomm’un, yonga setinin oyunlarda iyi bir performans sunacağına dair bir iddiası bile yoktu.

Bildiğiniz üzere üreticiler, her yeni işlemci modelinde yüksek bir oyun performansı sunacağından bahseder. Bu bağlamda Snapdragon X Elite’den beklentiler yüksek.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Snapdragon X Elite‘den beklentileriniz neler? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x